Karabük Teknokent'te , Balyemez Arge projesi başarıyla tamamlanmış ve onay almıştır.

Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde , Balyemez Arge Makine Kimya Ve Çevre Teknolojileri San. Ve Tic. A.Ş. projesi tamamlanmış ve onay almıştır.

          Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde yapılmış olan makinenin temel çalışma prensibi “sıfır atık’’ hedeflenmiştir. Dolayısıyla tüm girdiler katma değeri yüksek olan ve birçok sektörde kullanılan hammaddelere dönüştürülmekte ve çevre kirliliğine sebebiyet verecek hiçbir atık, tortu vb kalıntı çıktısı olmamaktadır. Çevre kirliliğinin, canlıların yaşam standardı ve sağlığına yönelik tehditlerin önünü kesmiş olmakla birlikte; katma değeri yüksek olan, birçok sektörde hammadde olarak kullanılan, geri dönüşümü yapılamayan plastiklerden pirolitik yağ ve karbon siyahının elde edilmesi ile atıl vaziyette bulunan bir ekonomik değer tekrar ülke ekonomisine kazandırılmış olacaktır.

Firma sahibi Ahmet Balyemez Ar-Ge çalışması sonucu ürettiği makinenin yeni yatırımla hem ülke ekonomisine katkı sağlamasını hem çevreye hem de dünyaya bunun pazarlamasını yapmayı hedeflediklerini de belirterek şunları söyledi:

“Yaptığımız emisyonla ilgili, makinenin yurtdışına çok güzel ihracatı yapılabilir. Sıfır emisyonla ilgili çalışmalarımıza da başlıyoruz. İnşallah yapacağımız yaptırımlar katma değeri yüksek ürünleri elde ederken, mazota eş değer dizeli daha da kullanışlı hale getirmiş olacağız. Dünyanın sıfır emisyon sorununa çözüm bulduk. Dünya da bu makine yok. İnşallah nasip olursa bunu yaparak, ülke ekonomimizi kalkındırarak, güçlenmesi adına çalışmaya devam edeceğiz.”

Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak Balyemez Arge Makine Kimya Ve Çevre Teknolojileri San. Ve Tic. A.Ş. ‘ ye başarılarının devamını dileriz.