Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin ilk firmaları için imza töreni yapıldı.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknokent) bünyesine yeni katılan firmalarla Karabük Üniversitesi Uygulama Konukevi’nde imza töreni gerçekleştirildi.

 

KBÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin organizasyonuyla düzenlenen imza törenine Karabük Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa YAŞAR, Teknoloji Geliştirme Bölgesi Genel Müdürü Prof. Dr. Oğuz FINDIK, Teknokent’in ilk kabul edilen üç firmasının temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda akademisyen ve idari personel katıldı.  İmza töreninde Karabük Teknoloji Geliştirme Bölgesi Genel Müdürü Prof. Dr. Oğuz FINDIK Teknokent’in faaliyetleri, hedefleri ve avantajlarına yönelik açıklamalarda bulundu. Karabük Üniversitesi adına törene katılan Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Mustafa YAŞAR firma temsilcilerine başarılar dileyerek, belgelerini takdim etti.

 

Teknokent’in yeni firmaları arasında yeralan ve 2014 yılında toptan kimyasal ürünlerin alım-satım faaliyetleri üzerinde kurulan Luxor Kimya ve Tem. Mad. İth. İhr. San. Tic. Ltd. Şti. adına imza törenine katılan firma sahibi Ali Okyay KÜDÜN, 24.09.2020 tarihi itibariyle Teknokent bünyesine kabul edildiklerini ve üniversite desteğiyle iş birliği içerisinde projemizi geliştirerek, yüksek performans ile sonuçlandırmayı hedeflediklerini belirtti. Firmanın Ar-Ge Müdürü Ahmet BALYEMEZ ise, Teknokent bünyesinde hedeflerinin sıfır emisyonlu, çevre dostu makineler üretip aynı zamanda ülke ekonomisine katkı sağlayacak projeler geliştirmek olduğunu ve dünya’nın bu konudaki emisyon sorununa çözüm bulmayı hedeflediklerini söyleyerek Luxor Kimya’nın vizyonuna ve misyonuna değinmiştir.  Ar-Ge Müdürü Balyemez, 30 yıllık bir know-how’a ve TUBİTAK tecrübesine sahip olduğunu, ilkokul mezunu olmasına rağmen daha öncesinde Düzce Üniversite’sinde 04.07.2018 tarihinde başladıkları projenin öncüsü olduklarını, hatta kendisinden sonra Amerika’dan Purdue Üniversite’sinin 07.02.2019 tarihinde, İngiltere’den Swansea Üniversitesi’nin ise 04.09.2018 tarihinde projelerine yeni başladıklarını söyleyerek bu konuda öncü olduklarını vurguladı.  Bu bağlamda üniversiteyle ortak bir çabayla ve kısa sürede projelerini sunmayı hedeflediklerine vurgu yaptı. Proje neticesinde aynı zamanda plastik atıkların geri dönüşümüyle elde edilecek, dışa bağımlı olduğumuz ikincil hammaddelerin üretiminin de sağlanmış olacağını söyledi. Teknokent’te yer alan bir diğer firma olan FULL&EGALL Yazılım Ltd. Şti. adına imza törenine katılan firma kurucusu Adnan DAYAN ve Genel Müdür Şeyda YILDIZ ise; firma hedeflerinin yanı sıra hukuki alanda bilginin depolanmasına ve hızlı erişimine yönelik performans artıracak gelişmiş bir arama teknolojisi sunarak bu alandaki gereksinimleri gidereceklerini belirttiler. Teknokent’in ilk TUBİTAK-Teknogirişim Sermayesi Programı destekli kuluçka firması olan SIMURGAI Yazılım Tasarım ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. adına imza törenine katılan firma Genel Müdür’ü Dr. Caner ÖZCAN ise alanında uzman akademisyen ve araştırmacı kadrosu ile yenilikçi, özgün ve katma değer yaratan bir anlayışla en iyiyi hedefleyen bir yazılım, tasarım ve danışmanlık  şirketi olduklarını, SİMURGAI fikrinin temelinin yıllar öncesine dayanan ve özünde ekip çalışmasının bir ürünü olarak ortaya çıktığını, yazılım dünyasına yapay zekâ penceresi açarak başta diş hekimliği olmak üzere farklı sektörlerdeki ihtiyaçlara hızlı, kaliteli ve sürdürülebilir çözümler üretmek amacıyla kurulduğunu söyledi.

İmza töreni yemek ve temennilerle son buldu.                                                                               

01.10.2020